abone ol: Makale | Yorum

Ramazan Çocukları

0 yorum
Ramazan Çocukları

 

Çocukken oruçlu olduğumuzu ispat için dilimizi çıkarır ve arkadaşlarımıza gösterirdik. Bilirsiniz, oruçlunun dili beyazımsı bir hal alır. Eğer öyle değil de pembeyse o dil, kimse oruç tuttuğuna inandıramazdı başkasını.

Çocukluğumuzun Ramazanları, oruçlarını ayrı bir tatla yad ediyoruz. O ilklerin heyecanı da, saflıkları da bir başka ne de olsa. Elimizdeki kitap da, ilk oruçları, ilk –bilinçli- Ramazan’ı anlatan bir hikaye.

Sınıf arkadaşları, okulların kapanmasına yakın giren Ramazan ayı ile birlikte oruç tutmaya başlarlar. Öğretmenleri ilk on günün iftarı için, oruç tutan öğrencileri evine davet eder. Gayet keyifli geçen bu iftarlar vesilesiyle oruç tutanların sayısı artar.

Okulların kapanması ile sınıf iftarları biter ve biz hikayeye aynı sınıftan Emir ve kardeşi Yağmur ile devam ederiz.

Hikaye boyunca çocukların merakı, öğretmenlerin anlatımı, aile faktörü gibi vesilelerle, Ramazanı ve Ramazanla ilgili terimleri, adetleri de tanıyoruz. Bir yandan iftarı, sahuru, imsakı anlatıyor bir yandan da Ramazanın ruhumuza nakış nakış işlediği yardımseverlik, cömertlik, merhamet duygularının yansımalarını gösteriyor.

Ramazan Çocukları, hem Ramazanı hem de bayramı iki kardeşin gözünden bizlere anlatıyor. Kitabın sonunda kitapta geçen terimlerle oluşturulmuş bir de sözlük mevcut.

Nur Dombaycı kendi kitaplarının çizeri aynı zamanda. Aşina olduğumuz karakterleri ile kitap süslenmiş.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Ramazan Çocukları

Yazan: Nur Dombaycı

Resimleyen: Nur Dombaycı

Damla Yayınevi, 1.Baskı İstanbul, 2015

120 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: