abone ol: Makale | Yorum

Sahaf Festivalinde Bir Baba-Kız

0 yorum
Sahaf Festivalinde Bir Baba-Kız

Cumartesi Taksim Sahaf Festivalindeydim. İki liraya çocuk kitaplarının satıldığı bir tezgahı kurcalıyordum (iki liralık tezgah deyip geçmeyin, Şarlot’un Örümcek Ağı’nın İngilizcesini ve artık basılmayan güzelim YKY baskısını bir arada  bulabileceğiniz bir sergiden bahsediyorum).

Bir babayla kızının konuşmasına şahit oldum. Kız çocuğu en fazla on yaşında, resimli bir Garfield kitabı almak istiyor, babası artık büyüdüğünü kitabın ona uygun olmadığını söylüyor. Sonra baba niteliksiz, didaktik bir kitabı kızına beğendirme uğraşına girdi.

Bütün bunlar olurken araya nasıl girerim diye fırsat kolluyordum ki Aslı Der’in Tehlikeye 3 Yolculuk kitabı imdadıma yetişti, kitabı hemen baba kıza  uzattım. ‘Ben edebiyat öğretmeniyim hem de  çocuk edebiyatçısıyım (bu takdim babayı ikna etmek için). Bu kitap harika, içinde  fantastik maceralar var (bu kısım küçük arkadaşımız için) diyerek çocuğu kurtarmaya çalıştım. Kızcağızın az önce almak istediği Garfield kitabının da güzel olduğunu, bizzat bu tür (ne tür?) kitapları hâlâ okuduğumu falan söyledim (Bu arada adam o berbat kitabı kızına kakalamaya çalışıyor). Neyse, baba Garfield’a ikna olmadı, Aslı Der’in kitabını almaya razı oldu.

Evet, kitaplar iki liraydı.
Afedersiniz, çocuklar niye kitap okumuyor diye sormuştunuz değil mi?
Ümit Yaşar Özkan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: