abone ol: Makale | Yorum

Söz-Düş Makinesi

0 yorum
Söz-Düş Makinesi

Çocukken düşünce okuma gücüm olsun diye çok ister, dua ederdim. Bir yandan da böyle şeyler anca filmlerde olur diye düşünürdüm galiba. Büyüyünce aman iyi ki olmamış diye şükrettim 🙂

Hikayemizde ise bir şekilde bir telepata dönüyor faks makinesi. Aslında bir teknikere, kahramanımıza ait olan makine nutella sayesinde telapat oluyor. Demek ki çocukken nutella ile tanışmamış olmam iyi olmuş 🙂

Bizim tekniker biraz garip biri. “Siz bir dahisiniz dendiğinde”, “hayır bir teknikerim” diyen biri mesela. Kız arkadaşının (o öyle sanıyor) hakarete varan sözlerini ise iyiye yoracak kadar iyimser. İlginç bir tip ve bu yüzden de komik bir hikaye okuyabiliyoruz.

Bu söz-düş makinesi insanların düşüncelerini okuyor olunca, kahramanımız onunla bir yarışmaya katılmak ister. Fakat bu aletin nasıl önemli olduğunu anlayan arkadaşı, onu bir Albay’a haber verir ve Albay ve ekibi gizli bir görev ile, makineyi bir hafta test ederler. İşte bu test esnasında insanların nasıl da farklı düşünüp, farklı konuşabildiklerini görürüz. Hatta içi dışı bir olan sadece küçük çocuklardır!

Kitap sadece bu farklılıklara odaklanmıyor. Daha çok, kahramanımız, Albay ve yardımcılarının garip hallerine tebessüm ediyoruz.

Makinenin akıbeti pek iyi olmuyor. Çünkü gizli görevdekiler kamuflaj olarak bir balıkçıyı kullanıyor ve kahramanımızın bir kedisi ve albayın da bir hamsterı var. Düşünün cümbüşü.

En nihayetinde kimle mutlu olur? İyi niyetliler mi? Kitabımızda da iyi niyetli, saf kahramanımız çok arzuladığı tatile gidiyor. Hem de kız arkadaşıyla. Tabi ki ona hakaret edenle değil. Yaşanan zincirleme talihsiz olaylar onun işine yarıyor gibi görünüyor.

Ödüllü bir yazar, tatlı bir hikaye. Nispeten biraz büyüklere. Şimdiden iyi okumalar.

 Söz-Düş Makinesi

Yazan: Stefano Bordiglioni

Resimleyen: Mert Tugen

Çeviren: Tolga Darcan

Editör: Ebru Akkaş Kuşeyri

4. Basım Ocak, 2020

Can Çocuk, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: