abone ol: Makale | Yorum

Yer Kirazları Dal Bulutları

0 yorum
Yer Kirazları Dal Bulutları

Fatma Çağdaş Börekçi’nin son kitaplarından biri Yer Kirazları Dal Bulutları. Sakin akan ırmaklar gibi bir metin…

Kitapta önce Gülşah’la tanışıyoruz. Gülşah baba özlemi çeken ve onun gibi kahraman olmak isteyen bir kız. Bir Sultan’ın kızı ve iyi bir eğitim görüyor. Ülkesi önce babası tarafından adaletle yönetilmiş. Sonra annesi bu vazifeyi yürütmüş. Ülkenin önemli bir özelliği de masal evine sahip olması. Masal evi, kitaptaki bir çok unsur gibi biraz fantastik, biraz efsunlu bir yer.

Masal evinde yazılan kitaplardan biri yarım kalmıştır. Ülkede Kara Alev lakaplı biri huzursuzluk çıkarmaktadır ki askerler onu köşeye sıkıştırdığı halde ellerinden kaçırırlar. Aslında Kara Alev ile Gülşah’ın yolu bir başka masal gibi ülkede kesişecektir. Gülşah’ın okuduğu yarım masalın, Yer Kirazları Dal Bulutları masalının içinde.

Gülşah kahraman olmayı o kadar çok ister ki, uyku ile yarım masalın içine geçiverir. Masal yarımdır, çünkü o ülkede de tamalanması gereken işler vardır. İşte orada karşımıza masalın haylaz genci Yukuk çıkar.

Yukuk…

Yukuk kendisine ümit bağlanmış fakat o ümitleri boşa çıkaracağı düşünülen bir gençtir. 16. doğum gününde işler ters gitmeye, ülkenin saadeti bozulmaya başlar.

Gülşah da masala gelince, Yukuk ile ikisi amaçlarına ulaşmak için bir yolculuğa çıkarlar.

Evet gerçek bir yolculuk bu ama hem de içsel bir yolculuk. Gülşah kahraman olarak anılmak ister ama gerektiği yerde sırf değer verdiği biri kendini iyi hissetsin diye geri çekilirken buluruz. Hep öne atılmayı salık veren hikayelere ters gibi ama ne kadar da insan ruhuna yakışan bir jest.

Yukuk, uykucudur, tembeldir kimine göre, babasının mirası altında eziliyordur hatta. Fakat o da kendi rengini bulur. Kitaptaki iki bilgenin, Masalsım ve Bilge Çelebi’nin dertleşirken söyledikleri gibi babasının bıraktığı yolda değilse de kendi açtığı yolda aynı niyetlerle yürür.

Yer Kirazları Dal Bulutları kitabında en büyük sorun çözülmüşken kitabın bitmesini bekliyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki bir başka sorun ortaya çıkıyor. Daha temelden bir sorunla, aslında masalın ayarını güzelce yerine oturturuyor yazar.

Detaylar kitapta. Tatildeyiz madem, gerçekten iyi okuyucular isek hadi kitap okumaya biraz daha vakit ayıralım. 9 yaş ve üstünün severek okuyacağını düşünüyorum.

Kitabın resimlerinden hiç bahsetmemişim. Ah, halbuki çok sevdim. Kesinlikle metni tamamlayıcı, bizi daha kolayca o atmosfere çeken bir resimleme olmuş. Çizerin ellerine sağlık.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

Yer Kirazları Dal Bulutları

Yazan: Fatma Çağdaş Börekçi

Resimleyen: Nagehan Taflan

Kültür A.Ş. Yayınları

İstanbul, 2017

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: